Orbán: A magyar válságkezelés sikeres, az európai nem

A miniszterelnök szerint azért támadják az unióban Magyarországot, hogy nyomás alatt tartsák és eltérítsék a kormány által képviselt irányvonaltól.

Az Európai Parlamentben a hét közepén liberális képviselők kezdeményezésére több mint egyórás vitát tartottak a magyar alkotmányos helyzetről. A polémia bizottsági jelentések nélkül folyt, így súlytalan volt, a képviselők egyetlen konkrét kifogást sem tudtak felhozni, az egésznek egyetlen értelme volt: nyomás alatt tartani Magyarországot, eltéríteni bennünket attól a politikai, gazdasági irányvonaltó, amit most képviselünk - mondta Orbán Viktor a 180 percben.

Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Rádió stúdiójában, mielőtt interjút adott a Kossuth Rádió 180 perc című műsorának 2013. április 18-án este. Az interjú április 19-én hangzott el a közrádióban. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

(MTI-fotók: Koszticsák Szilárd)

Ráléptünk a lábukra

A kormány a vitában nem találkozott új érvekkel, de még konkrétumokkal sem, hiába kérjük ezeket már hosszú ideje, ami pedig elhangzott, inkább a vicces kategóriába tartozik – fogalmazta meg a kormányfő a Kossuth Rádió reggeli műsorában. A nyomást eközben igyekeznek folyamatosan fenntartani, ami érthető is, hiszen a saját útját járó Magyarország rálépett nagy cégeik lábára. Teljesen egyértelmű, hogy a támadások mindig ilyenkor erősödnek fel: a bankadó bevezetésekor, a multik adó alá vonásakor, most pedig egyértelműen a rezsicsökkentés a kiváltó ok.

Pénzharc folyik

Ha egyébként az EU vagy annak valamelyik testülete valóban lát valamit, amit érdemes megvitatni, erre mindig nyitottak és készek vagyunk, itt azonban nem erről van szó, a mostani ügy nem politikai, jogi kérdésekről szól, hanem egyszerű "pénzharc" – fejtette ki Orbán Viktor. Néhány nagy világcég egyszerűen nem akarja elfogadni, hogy elesik a garantált luxusprofitjától, hogy a magyar kormány nem törődik bele abba: a magyarok többet fizessenek bizonyos szolgáltatásokért, mint például az anyacégek országában élők.

A vitában előkerült az erősödő antiszemitizmus kérdése is, amelynek kapcsán Orbán Viktor a 180 percben hangsúlyozta: Magyarország új alaptörvénye Európában is egyedülálló módon ismeri el, védi a kisebbségek emberi méltóságát, és ezért rengeteg elismerő, köszönő levelet is kapott Izraelből és magyarországi zsidó közösségektől. Magyarország alaptörvénye nagyon egyértelműen fogalmaz: államalkotó tényezőnek tekinti a kisebbségeket, a kormány pedig világossá tette: zéró toleranciát hirdet minden faji megkülönböztetés, különösen az antiszemitizmus ellen – hangsúlyozta a kormányfő.

Két ügyben engedünk

Orbán Viktor a Kossuth Rádió reggeli műsorában bejelentette azt is: az Európai Bizottság elnöke eddig három konkrét kifogást nevezett meg a negyedik alkotmánymódosítással kapcsolatban. A magyar kormány egyikben sem osztja Barroso álláspontját, de mivel kettőnek nincs jelentősége, semmilyen fájdalmat nem okoz elfogadni a miniszterelnök szerint „hibás” álláspontot, a harmadik kérdésben azonban lefolytatjuk a vitát. Az első kérdés a kampánykiadások korlátok közé szorítása, ami Brüsszel szerint az uniós választásokat is érintheti, azaz európai ügy, így itt engedményt teszünk: ezek a szabályok egyszerűen nem vonatkoznak majd az EP-választásokra. Barroso másik problémája az igazságszolgáltatási, bírósági ügyek áthelyezése, ami egyrészt védhető, hiszen ilyen gyakorlat más uniós országban is létezik, másrészt, ha Brüsszel azt akarja, uniós ügyek ne lehessenek áthelyezhetők, erre is találunk majd megoldást.

A hiányfék marad

A költségvetési hiányfék kapcsán azonban Magyarország kész megvédeni álláspontját: a kormány ragaszkodik ahhoz az elvhez, hogy a költségvetési hiány nem növelhető akkor sem, ha ezt bármilyen nemzetközi fejlemény (például Magyarországot elmarasztaló ítélet, kártérítés) esetleg indokolttá tenné, hanem ilyen esetben a költségvetésben lévő pénzeket kell felhasználni, ha pedig ez nem elég, adót kell kivetni. Ez egyébként olyan szabály, amely európai szellemiségű, szükséges és fontos korlátja a költségvetési túlköltekezésnek – érvelt a miniszterelnök.

Reding asszony megsértett bennünket

A politikai vitában is felszólaló bizottsági alelnökről Orván Viktor úgy vélte: Viviane Reding asszony nem adja meg a magyaroknak azt a tiszteletet, ami egy uniós hivatalnok számára kötelező, nem azért ültették ugyanis oda, hogy sértegessen nemzetállamokat, európai népeket, hanem, hogy szolgálja őket, így bennünket is. Reding asszony ráadásul meg is sértett bennünket: olyan állításokat fogalmazott meg Magyarországgal szemben, amelyek nem igazak, mindezt pedig egy olyan ügy kapcsán, amelyben meghalt két magyar kisgyermek, a gázoló pedig az EU állampolgára volt. Az itt született magyarországi bírósági ítéletet, amelynek szeretnénk érvényt szerezni, a biztos asszony szemérmetlenül politikai kérdésekkel hozta összefüggésbe, ami nemcsak a gyermekeit elvesztő család, a magyar igazságszolgáltatás, de minden magyar állampolgár számára mélyen sértő – mondta Orbán Viktor.

A magyarok teljesítménye párját ritkítja

A néppárti frakció keddi ülésén egyébként Magyarországot semmiféle kritika nem érte, a magyar miniszterelnök húsz kérdést kapott, mindre válaszolt is, és semmiféle kritika nem fogalmazódott meg – hangsúlyozta Orbán Viktor. Nem is nagyon lenne miért, hiszen a magyarok teljesítménye párját ritkítja Európában, talán a letteken kívül mi vagyunk az egyetlenek, akik nem szorulunk pénzügyi segítségre, sőt - szemben az európai fősodorral - képesek voltunk kilépni egy pénzügyi segélycsomagból. Öt ország tudta csak csökkenti az államadósságát, köztük mi is, nyolcan vagyunk, akik a költségvetési hiányt tudtuk tartani, a munkát vállaló emberek aránya nő, a gazdaság pedig 2013-ban bővülni fog – sorolta fel a miniszterelnök. Minden jel arra utal tehát, hogy a magyarok ráleltek egy olyan útra, amelyen haladva nagy eséllyel ki tudnak kerülni a válságos helyzetből, ez pedig elismerést és szimpátiát ébreszt az ország iránt a józanul gondolkodók körében.

Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Rádió stúdiójában, mielőtt interjút adott a Kossuth Rádió 180 perc című műsorának 2013. április 18-án este. Az interjú április 19-én hangzott el a közrádióban. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Nem akarunk megszorításokat

Orbán Viktor komoly eredménynek mondta azt is, hogy a frissen elkészült, aktualizált magyar konvergenciaprogram nem tartalmaz kiigazításokat. Jó okunk van higgadtnak maradni, hiszen a költségvetési hiányunk már 2012-ben 2 százalék volt, amivel biztosan az európai élmezőnyben vagyunk. Mostanra egyértelmű, hogy a politikánkat saját gazdasági tudásunkra, helyismeretünkre kell alapozni, nem pedig Brüsszelből küldött „ötletecskékre”, esetleg fenyegetésekre. Nem akarunk megszorításokat bevezetni, ez ellen harcolunk három éve, hiszen az elmúlt nyolc év erre épült, inkább értelmesen akarjuk átszervezni a gazdaságot, ami, úgy tűnik, sikerül is - állapította meg a miniszterelnök.

Brüsszel nem Moszkva

Az uniós elvárások teljesítése nélkül egyébként már 2012-ben is kisebb lett volna a visszaesés – tette hozzá a kormányfő. Hangsúlyozta: Brüsszel nem Moszkva, nem megfelelni kell neki, hanem, ha lehet, megvédeni vele szemben az álláspontunkat. Az érveiket meghallgatjuk, azokat szívesen ütköztetjük is egy vitában a mieinkkel, és ha meggyőzőek, fontolóra vesszük őket, de utasításokat biztosan nem fogadunk el. Most ugyanis úgy áll a dolog, hogy az európai válságkezelés nem sikeres, a magyar válságkezelés pedig az – jelentette ki Orbán Viktor, aki megismételte: csak a puszta tények alapján Magyarországot ki kellene szabadítani a túlzottdeficit-eljárásból, de egyáltalán nem biztos, hogy ez meg is történik majd, lehet ugyanis, hogy a válságból kifele jövet túl sok érdeket sértettünk.

A munkának van értelme

A miniszterelnök azt is hangsúlyozta, hogy folyamatosan csökken az államkötvények kamata, egyre olcsóbban jut pénzhez Magyarország, és nem számít arra, hogy ez változna. Idén lesz béremelés, csökken az infláció, egyre több munkahely lesz. "A munkának van értelme, ezt egyre többen fogják látni ebben az esztendőben" - jelentette ki. Orbán Viktor beszélt a jegybank és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) esetleges összevonásának, egységesítésének lehetőségéről is. Azt mondta, a kabinet semmilyen döntést nem hozott az ügyben, és ő sem szorgalmazza ezt a vitát, nem akar egyelőre ilyen döntést hozni, de helyesnek tartja, hogy a bankunióról szóló európai vita miatt ez a szakmai diskurzus megindult. Ha a szakmai közvéleményben jól körülhatárolhatóan kialakultak az álláspontok, akkor veszi elő a kormány a kérdést és hoz döntést - közölte Orbán Viktor a 180 percben.