A miniszterelnök a Facebok-bejegyzésben azt írja: tisztában vagyok vele, hogy olyan állapotok uralkodtak el hazánkban, amelyek miatt jogos és megalapozott a sokak által megfogalmazott igény a további szigorításra.
Már folyamatban van az új Büntető Törvénykönyv (Btk.) előkészítése; napirenden szerepel a büntethetőségi korhatár leszállítása és további törvények szigorítása - írta Orbán Viktor miniszterelnök szombati Facebook-bejegyzésében.
A miniszterelnök szerint bár már most is érezhető az eddig megtett intézkedések hatása a közbiztonságban - 40 százalékkal csökkentek a bolti lopások, újra visszatért a bizalom a rendőrség felé -, de tisztában van vele, hogy olyan állapotok uralkodtak el hazánkban, amelyek miatt jogos és megalapozott a sokak által megfogalmazott igény a további szigorításra.
Ezért a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium elkezdte egy új Büntető Törvénykönyv előkészítését. A jelenleg hatályos Btk. minden rendelkezését felülvizsgálják. Napirenden van a büntethetőségi korhatár leszállításának lehetősége is - fűzte hozzá.
Ebben a kérdésben szociológusok, pszichológusok, gyermekvédelmi szakemberek véleményét, valamint a hazai és nemzetközi tapasztalatokat egyaránt figyelembe veszik - írta Orbán Viktor.
A miniszterelnök az eddigi intézkedésekről és eredményekről azt írta, hogy a "Három csapás" törvény, a kis értékű lopások szigorúbb büntethetősége, vagy a rendőrség megerősítése már most érzetetik hatásukat.
A közbiztonság javulását főleg azok érzik, akik vidéken, kistelepülésen laknak. Az elmúlt években a kis falvak sokaságában szűnt meg a békés élet lehetősége - különösen az ország észak-keleti részében - írta.
Mint hozzátette: március 6-tól közel kétezer új rendőrt állítanak munkába, ami tovább erősíti a közbiztonságot. "Az emberek a szocialista kormányok alatt nem bíztak a rendőrségben, és sokszor nem jelentették be az ellenük elkövetett bűntetteket. Ma már a rendőrökben ismét a védelmezőt látják, így nagyobb bizalommal fordulnak a hatóságokhoz" - jelentette ki, azzal együtt, hogy az intézkedések hatására az idáig ismeretlen bűntettek is a rendőrség látókörébe kerülnek, és a határorozott fellépésnek köszönhetően a felderített ügyek száma is jelentősen növekszik.
Mesterházy: több tízmilliárddal kevesebb juthat a rendrőségnek
Jelentős forrás-elvonások érinthetik a rendőrséget, akár 20-25 milliárd forinttal is kevesebb juthat a hatóságnak - olvasható Mesterházy Attilának, az MSZP elnökének Facebook-bejegyzésében, amellyel Orbán Viktor miniszterelnök közbiztonságot érintő bejegyzésére reagál.
A pártvezető szerint tavaly ősszel gyakorlatilag szétverték a rendőrség egységes szervezetét, hogy a Fidesz elnökének személyes testőre, Hajdú János - mintegy 12 milliárd forintból - saját elitalakulatot kaphasson, Terrorelhárítási Központ néven.
Mesterházy Attila szerint a legsúlyosabb tétel, hogy a Belügyminisztériumra vonatkozó 35 milliárd forintos megszorításból legalább 20-25 milliárd a rendőrséget fogja érinteni.
A bejegyzésben megemlítette azt is, hogy a kormány által megszüntetett településőr program miatt - például Borsod megyében - még a fideszes polgármesterek által is támogatott mozgalom szerveződik annak azonnali visszaállításáért.
Mesterházy szerint még az is kérdéses, hogy az elzárás büntetésének kiterjesztése valóban a közbiztonság megerősítésének eszköze, vagy sokkal inkább a "Fidesz elitista" és szegényellenes társadalompolitikájának része.
Dorosz: Orbán cinikus
Az LMP szerint lerágott csont a büntethetőségi korhatár leszállítása. Dorosz Dávid szerint a miniszterelnök szeretné elterelni a figyelmet arról, hogy az eddigi büntetőpolitikája megbukott.
Az ellenzéki képviselő hangsúlyozta: ő az országot járva azt tapasztalaj: a vidéki kisvárosok, falvak közbiztonsága nem javult.
Dorosz Dávid cinikusnak tartja a miniszterelnök azon kijelentését, hogy kikérik szociológusok, pszichológusok, gyermekvédelmi szakemberek véleményét, valamint a hazai és nemzetközi tapasztalatokat egyaránt figyelembe veszik, mert a kormány eddigi büntetőpolitikai intézkedései éppen attól váltak hírhedtté, hogy azokat a szakma véleménye ellenében fogadták el.
Az LMP-s képviselő úgy látja: a kormány olyan társadalompolitikát követ, amely csak a büntetőpolitikára épül és a társadalmi problémákat a börtönrácsok mögé exportálja ahelyett, hogy azzal foglalkozna, január 1-től tömegeknek csökkent a fizetése az adóváltozások miatt.